Wskazówki dotyczące spekulacji giełdowych

Handel spekulacyjny to podejście inwestycyjne, w którym inwestor zamierza kupić lub sprzedać akcje, waluty lub inne aktywa wyłącznie w celu osiągnięcia szybkiego zysku. W takich przypadkach inwestor nazywany jest spekulantem. Jest to postawa inwestycyjna, którą wiele osób gardzi. Ten rodzaj inwestycji wiąże się zazwyczaj ze znacznym ryzykiem straty. Spekulant ryzykuje utratę większości lub całości swojej początkowej inwestycji, ale spodziewa się osiągnąć znaczny zysk. Motywem działania spekulanta jest pełne wykorzystanie wahań rynkowych.

Spekulacja giełdowa często opiera się na oczekiwaniu przyszłego wydarzenia lub na wyobrażeniu, jak rynek inwestycyjny jako całość może zareagować na takie oczekiwania. Inwestorzy, którzy angażują się w spekulacje są powszechni na rynkach, gdzie ceny akcji ulegają znacznym wahaniom. Odgrywają oni istotną rolę na rynkach, absorbując nadmierne ryzyko i wprowadzając na rynek tak potrzebną płynność poprzez prowadzenie transakcji tam, gdzie inni inwestorzy nie mają odwagi. Innym podejściem jest inwestowanie w wartość. Sprawdź na czym ono polega: https://www.strefainwestora.pl/na-czym-polega-strategia-inwestowania-w-wartosc

Wskazówki dotyczące spekulacji giełdowych

Nie idź do profesjonalnego maklera po poradę w sprawie spekulacji, powiedzą Ci, całkiem słusznie, żebyś tego nie robił, tylko wybrał spokojniejsze, bardziej płynne inwestycje.

Spekulacja wymaga informacji, przygotowania i odpowiednich umiejętności do szybkiego reagowania; jeśli ich nie masz, postaw na bezpieczniejsze inwestycje. Jeśli je masz, spekuluj, ale przed inwestycją określ swoje cele, terminy i ryzyko.

Wyznacz cel i sprzedaj, gdy zostanie osiągnięty, podczas spekulacji, jeśli „zbyt mocno wyciskasz pomarańczę, zwykle kończy się to zakwaszeniem soku”. Zadowalaj się małymi zyskami, małymi, ale powtarzanymi. Zawsze jednak należy pamiętać o kosztach związanych z kupnem i sprzedażą, pierwsze pieniądze trafiają do pośrednika, drugie do urzędu skarbowego, a trzecie do nas.

Zawsze należy trzymać się poziomów stoploss, dzięki temu nigdy nie stracimy na wartości więcej niż 5%.

Inwestuj w rynki i papiery wartościowe, które dobrze znasz i na których możesz codziennie monitorować ceny i wykresy, aby mieć orientację w cenach i trendach.

Nie spekuluj na akcjach, którymi obrót odbywa się poprzez system fixingu (czyli tylko tych, które są wyceniane na godzinie 12 i 16) oraz nie spekuluj na akcjach o niskiej płynności.

Spekuluj mniej niż 10% swoich oszczędności, pieniędzmi, których utrata nie implikuje sytuacji zadłużenia, spekulowanie z konieczności to tracenie z obowiązku.