7 zasad skutecznego inwestowania

Oszczędzanie jest bardzo proste, bo w przypadku przyjęcia jasnej strategii i systematyczności, zawsze osiągniemy spodziewany efekt. W tym przypadku prostota polega na przewidywalności. Zupełnie inaczej jest w przypadku inwestowania, bo tu nigdy nie ma pewności uzyskania zysku. Nieważne, czy rozmawiasz z profesorem ekonomii, czy graczem, który zarobił miliony na giełdzie, pewne jest, że żaden nie poda ci przepisu na sukces inwestycyjny. To, dlatego zanim zaczniesz, poznaj przynajmniej kilka ogólnych zasad.


1. Straty to część inwestowania


Jeden z elementów inwestowania to umiejętność spokojnego znoszenia myśli o stracie. Musisz nauczyć się je akceptować i tylko wyznaczyć sobie poziom, który jest dla ciebie akceptowalny. Tylko nie może to być na przykład dwa procent. Jeśli na myśl o stracie kilkunastu procent kapitału powoduje w tobie dreszcze i sprawia, że drgają ci ręce, inwestowanie po prostu nie jest dla ciebie.


2. Uwierz w sukces


Koncentrowanie się na godzeniu ze startami może wywołać nadmierne godzenie się z porażkami i uniemożliwiać szybkie rezygnowanie z zysków. To kolejna z zasad, którą trzeba opanować, aby nie wpaść w pułapkę podświadomego dążenia do klęski finansowej. Dla utrzymania właściwego balansu warto prowadzić dziennik inwestora, czyli notować wszystkie swoje przedsięwzięcia, nawet w zwykłym zeszycie. Nie ograniczaj się tylko do liczb, ale też napisz o swoich przeczuciach i uzasadniać decyzje: dlaczego teraz sprzedaje czy czemu kupuje. Taki zeszyt to idealna sprawa do analiz naszych działań inwestycyjnych.


3. Uważaj na doradców


Na giełdzie jest podobnie jak na wyścigach konnych. Każdy, zaczynając od sprzątaczki przez chłopca stajennego, ma swoje typy. Podobnie z inwestorami: każdy ma swoje typy, ulubieńców i faworytów, a ty staraj się nie wsłuchiwać w te głosy, tylko pracować nad własną opinią.


4. Nie rozdrabniaj się


Nie da się łupać stu srok za ogon. Nadmierne rozdrobnienie nie tylko oznacza, że zysk możemy być pochłonięty przez prowizje i marze, ale też, że nie będziesz w stanie dopilnować swoich inwestycji. Nie ma nic gorszego niż brak monitoringu. Wszystkie inwestycje trzeba na bieżąco sprawdzać, nie tylko po to, aby sprawdzić, czy nie zmieniła się perspektywa przyszłych zysków, ale też czy nie warto się ich właśnie pozbywać, by optymalizować podatki.


5. Nie myśl, że znasz się na wszystkim


To trochę poprzednia zasada. Trzymaj się tego, by nie inwestować w to, czego nie rozumiesz. Nikt nie zna się na wszystkim: na złocie, kryptowalutach, nieruchomościach, giełdzie i tak dalej, wyliczać można w nieskończoność. Nie staraj się łapać stu srok za ogon i nie daj się zwieść myśli, że skoro inni na czymś zarabiają, to i ty musisz.


6. Dywersyfikuj


Nikomu nie udaje się kupować, gdy wszystko jest na dnie i sprzedawca wtedy, gdy akcje (czy inne produkty) przynoszą zyski. To udaje się tylko oszustom, a cała reszta musi nauczyć się rozkładać ryzyko w czasie i walorach. Nie kupuj wszystkich produktów w tym samym okresie, bo jeśli będziesz robić to systematycznie, ryzyko rozłoży się w czasie. Podobnie z rodzajem akcji: te także kupuj różne, ale zawsze sprawdzając spółki.


7. Trzymaj gotówkę


Nigdy nie inwestuj wszystkiego. Zawsze i w każdym momencie może trafić się okazja i warto być przygotowanym na skorzystanie z niej. Nie patrz, że na twoim koncie leży gotówka, która w tej chwili nie przynosi zysków, ale myśl o tym, że w każdej chwili może nastąpić moment na inwestycje, która pokryje te wszystkie straty.

One thought on “7 zasad skutecznego inwestowania

  1. Myślę, ze najgorszym błędem jaki można popełnić na początku jest inwestowanie wszystkiego w jedną rzecz. To może się zakończyć katastrofą.

Comments are closed.